YEŞİL ÇATI
SIKÇA SORULAN SORULAR
Yeşil Çatı projesi kim tarafından yürütülüyor?
Yeşil Çatı, Yeşil Holding tarafından 2012 yılında hayata geçirilmiş olan bir kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Yeşil Holding’in gelirlerinin belirli bir bölümünün aktarıldığı projenin mimarı Yeşil Holding olsa da projeye dileyen tüm kurum ve kişiler destek verebilmektedir.

Yeşil Çatı kapsamında ev sahibi olmak isteyenler nereye başvurabilir?
Proje kapsamında kamu kurumları ve/veya hayırseverler tarafından bağışlanan arazilere Yeşil Holding tarafından bedelsiz olarak yapılan evler öncelikli olarak ihtiyacı olan yetim çocuklu dul kadınlara, şehit ailelerine ve sonrasında diğer ihtiyaç sahiplerine evlerin yapıldığı bölgenin yetkili kamu kurumları tarafından dağıtılacaktır. İhtiyaç sahipleri ilgili makamlara başvurabilir veya Yeşil Çatı projesinin iletişim kanallarına ulaşabilirler.

Projeye arsa bağışlayan hayırseverler veya kurumlar isimlerini evler tamamlandıktan sonra projede kullanabiliyorlar mı?
Yapımı tamamlanan projeler Yeşil Çatı evleri olarak adlandırılıyor. İlgili bölgenin kamu makamlarının uygun bulması durumunda hayırseverlerin veya kurumların isimleri projede yer alabilir. Bununla birlikte projeyi destekleyen tüm kişi ve kurumların bilgileri Yeşil Çatı projesinin web sitesinde lanse edilmekte ayrıca basın çalışmalarında kullanılmaktadır.

Proje için yapılan evlerin özellikleri nedir?
Yeşil Çatı kapsamında geliştirilen konut projeleri Yeşil Holding’in iştiraklerinden Renco Kompozit Ürünleri firmasının patentli ürünü olan “Kompozit Tuğla” malzemesi ile inşa edilmektedir. Kompozit tuğladan inşa edilecek evlerin avantajları; hızlı inşaat süreci, afet şiddetinde depreme dayanıklı, 100 yıl ömrü olan ve ısı yalıtımını kendi yapabilen olarak öne çıkmaktadır.

Renco firması ile ilgili detaylı bilgiyi nereden alabiliriz?
www.renco.com.tr adresinden firma ve ürünleri hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilir.

Yeşil Çatı şu ana kadar herhangi bir projeyi gerçekleştirdi mi?
Yeşil Çatı’nın uyguladığı ilk proje Van bölgesindedir. Van’da yaşanan deprem sonrasında Yeşil Çatı kapsamında Yeşil Holding Yönetim Kurulu başkanı Engin Yeşil tarafından bölgeye 50 adet kalıcı konut, sağlık ocağı, tuvalet binaları ve mescit binası bağışlanmıştır. Tamamlanan evler Van Valiliği tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Yeşil Çatı’nın yakın zamanda başlatacağı yeni yardım projeleri nedir?
Yeşil Çatı kapsamında ikinci proje İskenderun’da yapılacak. Çalışmalar hızla devam etmektedir. İskenderun Belediyesi işbirliği ile gerçekleşecek olan projede hayırsever Nuri Uysen tarafından İskenderun Belediyesi’nden alınan arsa kendisi tarafından Yeşil Çatı projesine bağışlanmıştır. Bağışlanan araziye bedelsiz olarak 100 Yeşil Çatı konutu inşa edilecektir. Bu projeye özel evler gazi ve şehit ailelerine teslim edilecek.

Yeşil Çatı farklı sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapacak mı?
Projenin büyümesi ve toplumsal bir sosyal sorumluluk olarak tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için hem sivil toplum örgütleri hem de dileyen tüm hayırseverler, kamu kuruluşları ve özel sektör ile işbirliği yapılabilecektir.

Yeşil Çatı’nın işleyişi nasıl olacak?
Kamu kuruluşları (valilikler, belediyeler vb.) ve/veya hayırseverler tarafından temin edilen araziler Yeşil Çatı bünyesinde toplanacak. Bağışlanan bu arazilere Yeşil Holding bedelsiz olarak konut projesi inşa edecek. Projenin tamamlanmasının ardından yine kamu işbirliği ile öncelikli ihtiyaç sahipleri belirlenerek evlerin teslimi yapılacak.

Proje için arsa bağışlamak istiyorum, kiminle iletişime geçmeliyim?
Yeşil Çatı projesi için arsa bağışlamak isteyen kişi ve kurumlar projenin (212) 414 08 44 numaralı bilgi hattını arayabilecekleri gibi bilgi@yesil-cati.com adresine e-posta gönderebilirler. Bunların dışında ayrıca detaylı görüşmeler için ilgili kişilerden randevu alabilirler.

Tüm Türkiye’de bu uygulamayı yapacak mısınız? Yoksa proje sadece belirlenen bölgelerde mi geçerli olacak?
Yeşil Çatı projesi tüm Türkiye genelinde geçerli olan ve ihtiyacı olan herkese ulaşmayı hedefleyen bir projedir. Projeye bağışlanan arsalar Türkiye’nin neresindeyse Yeşil Çatı projesi orada bedelsiz olarak konut inşa edecektir. En önemli nokta projeyi destekleyenlerin ve arsa bağışlarının artmasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Yeşil Holding Bilgi Hattı: +90 (212) 414 08 44